środa, 30 listopada 2011

Coś drgnęło

Polityka jest trudna, bo żeby wycofać się z pochopnie podjętej decyzji, trzeba mieć odwagę.
Pierwszą jaskółką odważnych decyzji jest wycofanie się polityków i urzędników w Warszawie
na Woli ze zwiększenia opłat za wieczyste użytkowanie gruntów pod mieszkaniami.
Znaleźli salomonowe rozwiązanie i opłaty nie wzrosną w najbliższym czasie dziesięciokrotnie.
Na tę decyzję wpłynęły zapewne ostatnio uchwalone przepisy (11 września 2011 r.), wg których można przekształcać użytkowanie wieczyste w prawo własności, jednak to kosztuje 100% wartości gruntu pod nieruchomością. Gminy nie muszą udzielać żadnych bonifikat.
Nie wszystkich właścicieli lokali będzie stać na to przekształcenie.
Natomiast opłaty za użytkowanie wieczyste mają być podwyższane co 3 lata, ale nie tak drastycznie.
Niewiele ociepliło to klimat w stosunkach urząd - obywatel, ale może wkrótce mniej będzie lekceważenia i pogardy z obu stron "barykady". Szukanie kompromisów jest bardziej budujące, niż szukanie "broni" do udowodnienia swoich racji.
Charakterystyczne jest, że wciąż używamy słownictwa wojennego, tak bardzo napięte są stosunki między polityką, i tym samym - urzędami, a życiem codziennym mieszkańców Polski.
Niecierpliwie czekam na zapowiadane reformy naszego rządu. Byleby urzędnicy popracowali rzetelnie i opracowali na czas rozporządzenia wykonawcze do wprowadzanych przez Sejm ustaw. To na pewno jest jedna z pięt achillesowych naszych decydentów. Ile my mamy tych pięt?!

3 komentarze:

  1. "...Polityka dla mnie to w krysztale pomyje" Jacek Kaczmarski- Autoportert Witkacego. Zbyt wielu mieliśmy już wodzów na których wcześniej lub później się zawiodłem. Na mandat zaufania zasłużyć może ktoś kto mówi prawdę i czyni rozrtopnie. Czy może nim być ktoś kto łże codziennie z taką wprawą że wygrywa kolejne wybory? Brakuje tu niestety tu miejsca by zacytować wszystkie kłamstwa premiera obecnego rządu. Czy roztropnością było zdziesiątkowanie Polskiej armii, znosząc całkowicie powszechny obowiązek obronny zdając się na łaskę sojuszników, którzy nigdy nie pomogli nam w czasie agresji? Pytania retoryczne - dziękuję za przeczytanie

    OdpowiedzUsuń
  2. Pobór nadal obowiązuje

    Art. 27. 1. Mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą dziewiętnaście lat życia (poborowi), są obowiązani stawić się przed komisją lekarską w określonym terminie i miejscu.

    za pomocą Dz.U.2004.241.2416 - Powszechny obowiązek obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

    OdpowiedzUsuń
  3. ORAZ Ustawa z dnia 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2009 r. Nr 22, poz. 120).W roku 2009 i w latach następnych nadal pobór będzie się odbywał w ścisłym znaczeniu tego słowa czyli jako ocena przydatności młodych mężczyzn do służby wojskowej. Nie będzie jednak już powołań do pełnienia zasadniczej służby wojskowej, czyli obowiązkowych wcieleń do wojska. Od roku 2009 nazwa "pobór" została zamieniona na "kwalifikację wojskową" dla uniknięcia nieporozumień związanych z myleniem poboru z powołaniem do służby.

    OdpowiedzUsuń